Sport to zdrowie

Ruch i sport są niezwykle ważne nie tylko dla nas, dorosłych. Naszym dzieciom zarówno sport, jak i świeże powietrze są niezbędne do prawidłowego rozwoju. Na szczęście ostatnio sport stał się modny i nareszcie widać całe rodziny spędzające czas aktywnie i sportowo. Coraz więcej widać rodzinnych wycieczek rowerowych. Na basen też wybieramy się częściej całymi rodzinami. Rodzice biegają z dziećmi, mamy uprawiają nordic walking z córkami. To świetny znak i doskonała prognoza na przyszłość.

Jaki sport wybrać? Naszym pociechom nie potrzeba organizować or razu wielkich maratonów czy od razu zapisywać na judo czy piłkę, bo to modne i dzieci znajomych chodzą. Dobrze jest poobserwować nasze dziecko i wspólnie zdecydować jaki rodzaj aktywności będzie dla niego najlepszy. Na początek nie trzeba wiele zachodu, wystarczą wszelkiego rodzaju ruchowe zabawy, które usprawnią koncentrację, nauczą rywalizacji czy też zasad gry zespołowej. Może za którymś z kolei razem i kolejnym wybranym sportem nasze dziecko stwierdzi, że to jest właśnie to, czym chcą się zajmować. Być może okaże się wkrótce, że mamy w domu niezwykły talent na miarę Justyny Kowalczyk czy Kamila Stocha!

Wszystko zależy od wieku dziecka, jego predyspozycji, chęci i potrzeb. Wiadomo, że zabawy dla dzieci 2 letnich nieco różnią się od tych dla dziesięciolatków. Dla maluszków wybierzmy rowerek lub różnego rodzaju zabawy towarzyskie. Wszyscy doskonale pamiętamy takie wspaniałe zabawy jak głuchy telefon czy stary niedźwiedź lub ciuciubabka. Doskonale rozwijają wyobraźnię, pomagają ośmielić dziecko, ćwiczą pamięć. Także zwykłe zabawy z balonami na urodzinach mogą być nie tylko świetną przygodą, ale i wspaniałą zabawą ruchową. Fajne zabawy grupowe dla dzieci młodszych to także możliwość obserwacji naszych pociech w tych cudownych momentach i radosnych, niepowtarzalnych chwilach beztroskiego dzieciństwa.

Dla dzieci starszych wybierzmy na przykład wycieczki rowerowe. Podczas takich wypraw nie tylko usprawniamy całe ciało, dają nam one także znakomitą możliwość integracji i zacieśniania więzi z naszymi dziećmi. Świetnym sposobem na ruch jest także basen, do tego że działa doskonale w zasadzie na wszystko, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Niektórzy z nas pamiętają, że ruchowe zabawy parę dekad temu były głównie związane z aktywnością w przedszkolu, odrobinę w szkole i na podwórkowym boisku. Oczywiście chłopcy na szczęście nadal grywają w piłkę, więc dajmy im możliwość rozwijania pasji nie tylko na podwórku, jeśli wykazują talent dobrze jest zapisać naszą pociechę do szkółki piłkarskiej. Coraz częściej także dziewczynki chcą grać w piłkę, to naprawdę wspaniały sport, więc także naszym królewnom pozwólmy na rozwijanie ich talentów.

Poza wszelkimi aspektami zdrowotnymi, ruchowe zabawy to dla naszych dzieci także szansa na naukę gry zespołowej oraz naukę jak zdrowo rywalizować. Dzięki temu wejdą w świat dorosłych wzbogaceni o te niezwykle istotne doświadczenia, które będą bardzo pomocne właściwie w całym dorosłym i zawodowym życiu.

Advertisement

Comments are closed.