Co zabrać ze sobą na narty?

O ile nie jesteś początkujący, na pewno wiesz jakie rzeczy są Ci potrzebne, aby komfortowo spędzić czas w górach. Jednak co jeśli wyjeżdżasz po raz pierwszy? A może ostatnim razem swoich sił na stoku próbowałeś sto lat temu? Serdecznie zapraszamy do przeczytania tego artykułu – początkujący dowiedzą się jakie przedmioty są przydatne w górach, a Ci bardziej zaawansowani mogą przyjrzeć się naszej liście rzeczy na narty, aby niczego nie zapomnieć!

Pierwszy śnieg spadł, wymarzona miejscowość już upatrzona dzięki wskazówkom zawartym na stronie nastok.pl, hotel z cudownym widokiem zarezerwowany, narty i snowboard już wykopane z czeluści piwnicy… Czy na pewno pamiętasz o wszystkim?
Aby komfortowo spędzić urlop w górach oprócz podstawowego wyposażenia jak ciepłe ubrania zimowe i wspomniane wyżej narty potrzebujesz jeszcze kilku innych elementów, które są bardzo, ale to bardzo ważne. Rodzi się więc pytanie:

Co zabrać na wyjazd na narty?

1. Przede wszystkim, wspomniane już wcześniej narty – to podstawa. Potrzebne też będą buty narciarskie. Może się zdarzyć jednak, że dopiero zaczynasz swoją przygodę i nie wiesz, czy to sport dla Ciebie. Wtedy polecamy wypożyczenie sprzętu. Zazwyczaj przy każdym stoku znajdziesz budkę z napisem „wypożyczalnia” – to właśnie tam musisz się udać. Ogromnym plusem jest to, że osoby pracujące w wypożyczalniach, znają się na tym, co robią, a co za tym idzie, potrafią profesjonalnie dobrać narty i buty narciarskie pod twoją wagę, wzrost i poziom umiejętności.

Jeśli zaś jesteś osobą, która próbowała swoich sił w tej dyscyplinie, zachęcamy Cię do zakupu własnego sprzętu. Personel sklepów sportowych jest dobrze przeszkolony, także nie musisz się niczego obawiać – twoje narty i buty narciarskie będą dobrane idealnie!

2. Równie istotne są ubrania na narty. Pamiętaj, że to głównie od nich będą zależały twoje ogólne wrażenia. Aby móc w pełni komfortowo uprawiać tę dyscyplinę nie wystarczą zwyczajne ciepłe ubrania zimowe. Potrzeba nam ubioru, który nie przemoknie, nie zniszczy się w razie upadku i nie będzie ograniczał naszych ruchów podczas zjazdów. Specjalnie zaprojektowana odzież narciarska spełnia wszystkie te cechy. Poniżej znajduje się lista elementów ubioru niezbędnych na stoku:

– Kurtka – musi być to ubranie przeznaczone na narty/snowboard. Tylko taka kurtka poradzi sobie w trudnych warunkach jakie na nas czekają.
– Spodnie narciarskie – to również ubranie kierowane typowo na stok. Utrzymują ciepło od wewnątrz, nie przepuszczają wody z zewnątrz, a dodatkowo zapobiegają dostawaniu się śniegu do nogawek i butów.
– Bielizna termoaktywna – tak, tak! Najlepiej zakup od razu cały komplet – koszulka długim rękawem, leginsy oraz skarpety.
– Rękawice – powinny być ciepłe oraz nieprzemakające. Zrezygnuj z rękawiczek, które zakładasz na co dzień – z pewnością nie sprawdzą się one na stoku.
– Ciepła bluza – wiele osób z niej rezygnuje, ponieważ zazwyczaj koszulka termoaktywna i dobra kurtka jest wystarczająca. Jednak jeśli jesteś zmarzluchem, koniecznie zabierz w góry bluzę!

3. Dodatki, czyli rzeczy, bez których da się żyć – tylko po co?
Opierając swoją wiedzę na wieloletnim doświadczeniu, śmiało możemy stwierdzić, że dodatki to dość istotna kategoria. Osoby zainteresowane rezerwacją hotelu na naszej stronie zazwyczaj skupiają się na rzeczach ogólnych. Radzimy jednak przyjrzeć się dodatkom, które z pewnością będą przydatne podczas zimowego szaleństwa!

W zależności od tego co preferujesz, od twoich umiejętności, a także wieku możesz wybrać takie połącznie, jakie tylko Ci odpowiada.
– Kask – oczywiście zachęcamy każdego do korzystania z tego elementu! W niektórych sytuacjach kask może uratować nam życie.
Kask musi być dobrany do wielkości głowy oraz tak jak wcześniej pisaliśmy – do doświadczenia, umiejętności i wieku.
Jeśli nie posiadasz kasku, to również możesz go wypożyczyć za niewielką opłatą.
– Gogle – niezwykle istotna rzecz. Kupując gogle, zwróć uwagę na to, w jakich w warunkach będziesz z nich korzystał. Dla osób początkujących polecamy gogle standardowe, bez ukierunkowania na specjalne warunki atmosferyczne.
– Czapka, kominiarka, tunel – to również kwestia twoich preferencji. Jeśli jeździsz w kasku, to polecamy ciepłą kominiarkę. Jeśli zaś kask nie jest twoim przyjacielem – wtedy najlepszym rozwiązaniem jest czapka oraz tunel na szyję.

Advertisement

No comments yet.

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.