Dlaczego warto przeprowadzać komputerową diagnostykę samochodową?

Obecnie produkowane pojazdy zazwyczaj wyposażane są w specjalne komputery pokładowe, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych układów. Urządzenie tego typu spełnia rolę mechanizmu, który czuwa nad wszystkimi aspektami związanymi z pracą samochodu.

Komputery pokładowe

Dzięki obecności komputera możliwe jest także przeprowadzenie odpowiednich działań diagnostycznych, ułatwiających zdobywanie informacji dotyczących rozmaitych usterek. Kierowca otrzymuje do nich dostęp poprzez obecność komunikatów na wyświetlaczu deski rozdzielczej. Mogą one uprzedzać właściciela pojazdu np. o konieczności uzupełnienia płynu do spryskiwacza czy płynu chłodniczego. Układy diagnostyczne samochodów programowane są w taki sposób, aby mogły odpowiadać za prawidłowy zakres pracy poszczególnych czujników oraz podzespołów. W przypadku wykroczenia któregokolwiek z nich ponad ustalone granice, w pamięci komputera pokładowego zapisywany jest kod błędu. Zapalenie się kontrolki „check engine” może oznaczać, że niezbędna jest profesjonalna diagnostyka samochodów. Czynność ta polega na podłączeniu testera diagnostycznego do komputera pokładowego badanego pojazdu.

Zalety diagnostyki komputerowej

Komputerowa diagnostyka samochodów pozwala na szybkie rozpoznanie aktualnego stanu technicznego wszystkich układów pojazdu. Jednocześnie nie jest konieczne przeprowadzenie demontażu czy naruszanie elementów poszczególnych podzespołów. Wystarczy jedynie zastosowanie odpowiedniej aparatury techniczno-pomiarowej, po podłączeniu której możliwa jest niezbędna wymiana danych. Opiera się ona na porównywaniu wartości poszczególnych parametrów aktualnego stanu auta z oryginalnymi, określonymi przez producenta danego modelu. Interfejs komputera diagnostycznego pozwala na uzyskanie szybkiej i trafnej diagnozy systemów obecnych w aucie. Usługa ta przyspiesza proces naprawy, a także przyczynia się do obniżenia jej kosztów. Aby znaleźć usterkę, mechanik nie musi sprawdzać każdego elementu z osobna. Fachowo przeprowadzona diagnostyka samochodów ogranicza także ryzyko wymiany niewłaściwych podzespołów, czyli np. tych działających prawidłowo.

Zastosowanie diagnostyki samochodowej

Komputerowa diagnostyka samochodów jest bardzo pomocna nie tylko podczas codziennej eksploatacji. Jej przeprowadzanie wskazane jest także przed zakupem używanego auta. W przypadku rozważania zakupu konkretnego egzemplarza, warto w towarzystwie rzeczoznawcy lub doradcy motoryzacyjnego udać się do warsztatu i wykonać badanie. W ten sposób można poznać nie tylko rzeczywisty stan techniczny samochodu, ale również jego prawdziwy przebieg. Wielu nieuczciwych handlarzy ukrywa część usterek w sprzedawanych pojazdach. Przeprowadzenie diagnostyki komputerowej pozwala na szybkie ujawnienie zatajonych wad, a tym samym ogranicza ryzyko felernego zakupu. Podłączenie auta do komputera diagnostycznego pozwala m.in. na ocenę systemów bezpieczeństwa, kontrolę parametrów w trakcie jazdy czy zarządzanie skrzyniami biegów oraz klimatyzacją.

O porady eksperta zapytaj Autotesto.pl

Advertisement

No comments yet.

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.