Sport dla osób starszych

people-863728_1280Wszyscy wiemy, jak bardzo istotną kwestią w naszym życiu jest aktywność fizyczna. Przede wszystkim, pozwala nam ona utrzymać ciało w dobrej kondycji, poza tym wpływa także na odporność organizmu i opóźnia procesy starzenia się. Każdy z nas powinien się ruszać, jeżeli chce pozostać zdrowy i sprawny na długie lata. Dlatego tak istotną kwestią jest, aby nie rezygnować ze sportu również w późniejszym wieku. Pozwala on bowiem zachować dotychczasową sprawność i kondycję, która z wiekiem znacznie podupada. Szczególnie osoby, które były aktywne w trakcie całego swojego życia, nie powinny zapominać o ruchu i rezygnować z niego. Te osoby zaś, które nigdy nie uprawiały sportu, tym bardziej powinny zdecydować się przynajmniej na lekkie jego formy.

Lekarze uważają, że sport jest nam niezbędny, abyśmy mogli doczekać późnej starości. Nie chodzi tu wcale o jakieś ekstremalne formy sportu, które wymagają wielkiego wysiłku. Takich sportów należy raczej unikać, szczególnie jeżeli osoba starsza cierpi na kłopoty związane z układem krwionośnym. Sport powinien być bezwzględnie dostosowany do możliwości fizycznych danej osoby i nie może sprawiać żadnego bólu, ani dyskomfortu.

Dla każdego więc przeznaczony jest inny rodzaj wysiłku. Osoby starsze, które pozostały aktywne i są dość sprawne, mogą z powodzeniem uprawiać każdy sport. Zarówno bieganie, jak i jazda na rowerze, czy pływanie, wspaniale wpływają na ich układ krwionośny i serce. Takie osoby nie muszą się obawiać ani siłowni, ani też jazdy na nartach zimą. Ważne jest jednak, aby znać umiar i nie robić sobie krzywdy ćwicząc.

Osoby, które nie są za bardzo sprawne i cierpią na różne dolegliwości narządów ruchu i kręgosłupa, powinny zaś zacząć od dużo delikatniejszych form sportu. Dla ich doskonałym rozwiązaniem są spokojne spacery na świeżym powietrzu. Warto codziennie wybrać się do sklepu, do którego trzeba iść przynajmniej przez kilkanaście minut. Innym rozwiązaniem jest przygarnięcie niewielkiego pieska, który zmotywuje i wręcz zmusi do tego, żeby przynajmniej trzy razy dziennie ubrać się i niezależnie od pogody wybrać się na kilkuminutowy spacer.

Wspaniałą formą jest też zwyczajna gimnastyka. Można ją z powodzeniem uprawiać we własnym domu, nawet przed telewizorze. Wiele klubów sportowych oferuje także starszym osobom zajęcia w grupie, podczas których wykonuje się takie proste ćwiczenia, zapewniające sprawność i kondycję.

Doskonałym sportem dla osób starszych, które odczuwają dolegliwości w kolanach i stawach, jest nornic wal king. Specjalne kijki odciążają bowiem całkowicie stawy kolanowe i można z nimi przejść bez problemu kilka kilometrów. Sport ten można uprawiać zarówno na wsi, w lesie, jak i w mieście. Można obecnie zaobserwować bardzo wiele osób, które chodzą z kijkami po mieście. Są to także osoby młode. Często spotykają się one w większych grupach i razem spacerują szybkim tempem, rozmawiając przy tym. Jest to doskonała forma sportu dla wszystkich grup wiekowych. Starsze osoby nie powinny nigdy rezygnować z uprawiania sportu. Nawet jeżeli wydaje im się, że kondycja im na to nie pozwala, mogą one znaleźć sport, który nie wymaga żadnego większego wysiłku.

Advertisement

No comments yet.

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.