Kiedy nasze dzieci się nudzą, wpadają na genialne pomysły, które nas, dorosłych, wprawiają niekiedy w osłupienie. Częściej jednak nie tylko jesteśmy zaskoczeni pomysłowością naszych milusińskich, ale też szybkością ich działania. Chyba każdy rodzic co najmniej raz zadał sobie pytanie – kiedy on/ona zdążył/a to zrobić????
Najczęściej te fantastyczne pomysły są udziałem raczej mniejszych dzieci, jednak, no cóż, nie zawsze to przechodzi z wiekiem…. Co zrobić zatem, kiedy mamy ciekawe świata dzieci, a słyszymy „mamo, tato, nuuuudzę się!”? Oto kilka sprawdzonych sposobów. Ważne, żeby dostosować je do wieku naszych pociech, zabawy dla dzieci 2 letnich rządzą się innymi prawami niż zabawy towarzyskie dla nastolatków.
-
Wspólne gotowanie, pieczenie, smażenie. Może być pizza, smażenie naleśników, pieczenie ciastek, ważne żeby robić to wspólnie. Dzieci uwielbiają pieczenie ciastek, ozdabianie ich. Można też zrobić figurki z masy solnej i upiec je w piekarniku, a potem pomalować.
-
Wszelkiego rodzaju ruchowe zabawy to zawsze świetny sposób na spędzanie czasu z dziećmi. Mogą to być różnego rodzaju gry w piłkę, jazda na rowerze, spacer do parku, karmienie łabędzi etc. Nawet zwykły spacer może być ekscytującą przygodą, wiele zależy od naszej wyobraźni i chęci.
-
Zabawy grupowe dla dzieci, takie jak głuchy telefon, stary niedźwiedź. ciuciubabka, chodzi lisek koło drogi, zabawy z balonami. Mniejsze dzieci uwielbiają, kiedy dorośli zamieniają się na chwilę rolami, często już samo to, że poważny zazwyczaj tata udaje na dywanie starego niedźwiedzia może być dla dzieci nie lada atrakcją.
-
Budowanie domków z koców, krzeseł itd. Możemy zorganizować zabawę w sklep, zoo, wystawić rodzinne przedstawienie teatralne, albo zaaranżować mrożącą krew w żyłach bitwę na poduchy. Ukrywanie skarbów w domu czy ogrodzie i ich odkrywanie to także znakomity sposób na nudę.
-
Ćwiczenie umysłu to idealne rozwiązanie dla odrobinę starszych dzieci, a jest w czym wybierać, może to być na przykład układanie puzzli, gra w scrabble czy w szachy, gra w gry planszowe. Możemy też spróbować zrobić jakiś szalony naukowy eksperyment.
Tak naprawdę przy organizowaniu czasu dla naszych najmłodszych wiele zależy od nas samych, od naszej wyobraźni, chęci ale także od naszych dzieci. Wsłuchajmy się w ich pragnienia, marzenia. Być może wystarczy trochę ich naprowadzić, a w szalonej zabawie w naukowca, albo w nauce gry w szachy zauważą swoją prawdziwą pasję. Warto mieć również na uwadze, że wszelkiego rodzaju zabawy ruchowe mają niezwykle istotny wpływ na rozwój naszych pociech. Uprawianie sportu, ruch na świeżym powietrzu, zabawy towarzyskie z rówieśnikami, zabawy w grupie to bardzo ważny element rozwoju każdego dziecka. Ponadto, równie ważny jest czas, który poświęcamy naszym dzieciom; wpływa on znacząco na pogłębianie i umacnianie więzi z nimi, lepiej poznajemy potrzeby naszych dzieci, możemy też przekazywać im różne wartości i postawy, a przede wszystkim nasze dzieci dzięki bliskim i otwartym kontaktom lepiej się rozwijają.