Trochę więcej ruchu

Sport staje się coraz bardziej popularny i ważny dla wielu z nas. To świetny trend, zwłaszcza że długo naszym narodowym sportem było raczej oglądanie sportu niż jego uprawianie. Jednak od jakiegoś czasu coraz więcej ludzi biega, uprawiamy też nordic walking, chodzimy na fitness, chętniej pływamy. Dobrze jest pamiętać także i o tym, że nasze dzieci, również powinny mieć jak najwięcej ruchu, który w niezwykle istotny sposób wpływa na ich rozwój. Wszelkiego rodzaju ruchowe zabawy, które zwykle wykonują nasze dzieci w żłobkach czy przedszkolach ćwiczą i koncentrację, i pamięć, rozwijają wyobraźnię, uczą pracy w grupie i usprawniają kontakty z rówieśnikami. Proste zabawy towarzyskie dla dzieci takie jak stary niedźwiedź czy też głuchy telefon lub zabawy z balonami to nie tylko pełne radości chwile, ale także sposób na integrację z dziećmi i budowanie relacji z rówieśnikami. Także w domu powinniśmy jak najwięcej czasu spędzać aktywnie i starać się by nasze pociechy miały możliwie jak najwięcej ruchu. Oczywiście nie jest to łatwe w ciągłym zabieganiu, stresie czy skomplikowanych logistycznie atrakcjach dnia codziennego. Dobrze jest jednak postarać się zapewnić dzieciom nie tylko ruch na świeżym powietrzu, czy uprawianie sportu, ale przede wszystkim odrobinę czasu tylko dla nich.

Co zrobić zatem, kiedy czasu mało, a dzieci wymagają ruchu, nudzą się, lub chcą po prostu z nami pobyć?

Po pierwsze należy trochę popracować nad rodzinnym grafikiem i wygospodarować czas tylko dla dziecka. Ustalić czy dziecko chciałoby uprawiać sport, na przykład piłkę nożną czy balet, a może po prostu chce z nami chodzić na basen lub jeździć na wycieczki rowerowe i starać się poświęcić czas na jego lub jej hobby. Zrobić sobie

Po drugie dobrze jest włączyć dziecko do wykonywania domowych czynności typu zmywanie naczyń czy przyrządzanie posiłków. Oczywiście wszystko zależy od wieku naszych dzieci, wiadomo, że zmywanie naczyń nie będzie stanowiło zabawy dla dzieci 2 letnich, ale już wspólne pieczenie ciasteczek jak najbardziej.

Zabawy grupowe dla dzieci to też świetna sprawa, ale nie zawsze mamy możliwość zorganizowania imprezy dla dzieci. Postarajmy się zatem pędzić z naszymi dziećmi czas na zabawie. Nie musi to być wielogodzinna zabawa lalkami, ale fajna, ciekawa i rozwijająca zabawa, dostosowana do wieku naszej pociechy i zależna od jej ochoty. Możemy budować domki lub namioty z koców czy krzeseł. Może to być przestawienie teatralne dla rodziny, a może zwyczajna wielka bitwa na poduszki. Spróbujmy zejść czasem na ziemię, a właściwie na podłogę i zwyczajnie poszaleć z maluchem tak, jak on chce. Z pewnością będzie zachwycony!

Dobrze jest też pamiętać, że zabawy ruchowe to nie tylko ćwiczenia fizyczne. To także ćwiczenia umysłowe. Nawet stojąc w korku możemy bawić się w skojarzenia czy łamigłówki. Warto mieć na uwadze, że wszelkiego rodzaju gry strategiczne, planszowe, układanie puzzli, gra w warcaby, szachy, scrabble to nie tylko świetny sposób na spędzenie czasu z dzieckiem, rozwijania ich pasji, to także jeszcze większa możliwość rozwoju dla naszych dzieci.

Advertisement

Comments are closed.