Jak bawić się z niemowlakiem przez pierwsze pół roku

z6487474QOkres niemowlęcy to czas najbardziej dynamicznego rozwoju człowieka. Dziecko nabywa nowe umiejętności praktycznie z dnia na dzień, budząc często zachwyt i niedowierzanie swoich opiekunów. Już od początku życia ważne jest, by stymulować właściwy rozwój małego człowieka. Jak powinny wyglądać zabawy dla najmłodszych?
Dzieciom do 2 miesiąca życia należy przede wszystkim zapewnić dużo ciepła i poczucie bezpieczeństwa. Noworodek uwielbia słuchać głosów swoich rodziców, zna je bowiem jeszcze z czasów, gdy był w brzuchu. Pierwsze „zabawy” będą więc polegały na mówieniu doń łagodnym głosem, śpiewaniu spokojnych piosenek. Dotyk jest jednym z najlepiej rozwiniętych zmysłów na początku życia dziecka, warto więc masować je, głaskać, przytulać, delikatnie poklepywać. Powinno się także pokazywać mu z bliska swoją twarz i różne przedmioty w wyraźnych kolorach, by ćwiczyło słaby jeszcze wzrok.

Dziecko 2 – 3-miesięczne jest już na tyle oswojone ze światem, że można naprawdę się z nim bawić. Poruszanie rączkami i nóżkami, zabawa w „akuku” czy powolne turlanie po łóżku – to sposób na wywołanie wybuchów śmiechu, ale też świetna okazja do nabywania nowych umiejętności. Maluch zaczyna panować nad swoimi ruchami, wyciąga rączki po pokazywane mu przedmioty. Na spacerach nie chce już biernie tkwić w wózku, domaga się, by pokazywać mu różne rzeczy, ptaki, drzewa, wodę w fontannie. Uwielbia, gdy rodzice czytają mu rytmiczne, rymowane wierszyki, zmieniając przy tym ton głosu. Warto rozwijać jego motorykę poprzez kładzenie na brzuszku, by mógł podjąć pierwsze próby raczkowania. Podnoszenie główki czy przewracanie się z brzuszka na plecki świetnie ćwiczy mięśnie i warto dziecko do tego zachęcać.

4 – 6-miesięczny bobas uwielbia ruch. Nie boi się już nagłych zmian pozycji i szaleje z radości, gdy jest podrzucany, turlany czy podnoszony bardzo wysoko. Najlepiej bawi się, jeśli rodzic położy go sobie na przedramieniu i, kołysząc, nosi po całym domu, ale też po ogrodzie. Dzieci z pasją obserwują co się dzieje wokół, warto zapoznać je nie tylko z otoczeniem domowym. Na dworze jest dużo ciekawiej. Dziecku, które już samo siedzi, można latem rozstawić na trawniku mały basen. Niemowlęta na ogół kochają wodę i świetnie się w niej bawią, nie wolno jednak ani na chwilę spuszczać ich z oka. Zimą wożenie na sankach na pewno spodoba się maluchowi. Na razie jednak lepiej zrezygnować z ekstremalnych zjazdów z górki. Warto zadbać też o rozwój umysłowy dziecka. W tym okresie może zacząć wymawiać pierwsze słowa. Nauka mówienia wymaga wiele cierpliwości, daje jednak ogromną satysfakcję zarówno rodzicom jak i ich pociechom. Poczucie rytmu, choć nie zwracamy na nie uwagi, jest bardzo ważne przez całe nasze życie. Warto pomóc dziecku w rozwijaniu tych zdolności poprzez rymowanki i piosenki, także angażujące jego ciało – rytmiczne klaskanie rączkami niemowlaka do rytmu piosenki „Kosi, kosi łapci” i innych tego typu na pewno będzie bardzo wartościowe.

Advertisement

Comments are closed.