Otyłość wśród dzieci

sandwich-434658_1280Nasze społeczeństwo staje się obecnie coraz bardziej otyłe. Coraz więcej osób narzeka już an problemy zdrowotne związane z nadwagą lub nawet z otyłością. Niestety, dotyczy to również naszych dzieci. Już kilkulatki często mają sporą nadwagę i borykają się z problemami zdrowotnymi. Warto o tym pomyśleć, ponieważ komórki tłuszczowe, które raz powstaną w naszym organizmie, nie znikają już nigdy, można je jedynie obkurczać, lub usuwać za pomocą medycyny estetycznej. Bardzo często otyłe dziecko to w przyszłości otyły dorosły, który cierpi na wiele różnych schorzeń i przede wszystkim obwinia swoich rodziców i opiekunów. To oni bowiem ponoszą odpowiedzialność za stan zdrowia oraz wagę dziecka. Ono samo nie jest w stanie doprowadzić się do nadwagi, ponieważ to dorośli podają mu jedzenie i to od nich zależy, czy dziecko zażywa odpowiedniej porcji ruchu fizycznego w ciągu dnia, najlepiej na świeżym powietrzu.

Kiedyś podstawowym zajęciem wszystkich dzieci, zaraz po szkole było właśnie wychodzenie na dwór. Bawiły się tam one ze swoimi rówieśnikami do samego wieczora i ciężko było je zwołać do domu. Dzięki temu miały więc odpowiednią dawkę ruchu fizycznego, świeżego powietrza, jak również uczyły się podstaw socjalizacji i nawiązywania kontaktów. Wszystkie dzieci bawiły się razem i opiekowały sobą wzajemnie.

Dzisiaj, dzieci zaraz po szkole siadają do komputera, albo innego sprzętu. Potrafią w ten sposób spędzić całe dnie, w ogóle nie wychodząc na dwór i nie spotykając się z przyjaciółmi. Prowadzi to do bardzo przykrych tendencji. Po pierwsze, dzieci współcześnie miewają duże problemy z tym, aby odnaleźć się w większej grupie i nawiązywać kontakty. Po drugie, dzieci nie mają wcale ruchu fizycznego, nie spalają więc kalorii, które spożywają razem z posiłkiem.

To właśnie zadaniem rodziców jest, aby to zmienić. W większości miast powstają obecnie nowoczesne osiedla, na których znajdują się place zabaw. Warto jest wychodzić na nie z dzieckiem, tak aby polubiło ono zabawę na świeżym powietrzu i poznało swoich rówieśników spośród dzieci sąsiadów. Dzięki temu, dziecko dużo chętniej będzie wychodziło później pobiegać i pograć w piłkę samo. Poza tym, sami powinniśmy również bardzo się uaktywnić.

Każdy rodzic powinien razem z dzieckiem wyruszać na wycieczki rowerowe. Można w ten sposób wspaniale spędzić razem wolny czas, a i również nauczyć się zasad ruchu drogowego i czegoś o okolicznej roślinności i zwierzętach. Poza tym, można całą rodziną grać w piłkę, czy inne gry, które można uprawiać na dworze.

Doskonałym pomysłem są rodzinne wypady pod miasto. Poza grillem i odpoczynkiem na kocu, można przecież popływać, wybrać się do lasu po drewno, czy poszukać grzybów. Ważne po prostu, żeby przebywać z dziećmi i wskazywać im najlepsze ścieżki do zdrowia. Niezwykle istotne jest także wprowadzenie odpowiedniej diety i tłumaczenie dzieciom, co warto jadać, a jakich potraw lepiej jest unikać. Nic oczywiście nie zadziała tak dobrze, jak samodzielne dawanie odpowiedniego przykładu.

Advertisement

No comments yet.

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.