Jaką aktywność na świeżym powietrzu wybrać?

indeksAktywność na świeżym powietrzu to nie tylko sposób na spędzanie czasu, ale również na to, aby jak najlepiej zadbać o nasze zdrowie i samopoczucie. Ruch i sport wpływają pozytywnie nie tylko na nasze ciało, ale i umysł. Bez względu na rodzaj sportu jaki wybierzemy ważne jest, aby odpowiednio się do niej przygotować.

Jakie zalety płyną z uprawiania sportu na świeżym powietrzu? Przede wszystkim organizm jest znacznie lepiej dotleniony – to wpływa na pracę organów wewnętrznych, jak również na nasze samopoczucie. Po wielogodzinnym treningu na świeżym powietrzu znacznie łatwiej nam zasnąć. Sport wpływa także na uelastycznienie naszego ciała, nadanie mu odpowiedniej gibkości, rozciągnięcie mięśni i rozgrzanie ich.
Podczas uprawiania sportu ważne jest również, iż spalamy kalorie. Dla osób borykających się ze zbędnymi kilogramami to doskonała wiadomość. Sport pozwala nam nie tylko zachować zdrowie, ale i szczupłą sylwetkę. Regularne treningi z pewnością przyczyną się do poprawienia stanu organizmu.
Sport na świeżym powietrzu zalecany jest również w przypadku konieczności rehabilitacji. Wiele osób po długich i wyczerpujących chorobach zachęca się do wychodzenia na świeże powietrze i uprawianie takich dyscyplin jak nordic walking czy też jazda na rowerze. Podczas codziennych spacerów czy przejażdżek organizm wzmocni się, nabierze formy, mięśnie rozpoczną mozolną pracę a organizm znacznie szybciej będzie się regenerował.

Jakie sporty wybierać?
Jeśli planujemy trenować samodzielnie, bez towarzystwa, warto wybrać takie dyscypliny jak jazdę na rowerze, wspomniany wcześniej nordic walking, jazdę na łyżworolkach czy nawet popularne ostatnio bieganie. Ważne jest, aby dopasować rytm i długość trwania treningów do własnej kondycji, i jednocześnie stale poprawiać wyniki. Wybierając jakąkolwiek dyscyplinę z wymienionych niezwykle ważne jest odpowiednie dobranie stroju, w którym będziemy czuli się komfortowo i wygodnie. Strój nie powinien krępować ruchów, powinien być również przewiewny i skutecznie przepuszczać powietrze. Niezwykle ważnym elementem są również buty. Osoby biegające powinny wybierać obuwie dopasowane pod względem twardości podeszwy oraz elastyczności. W przypadku rowerzystów czy osób spacerujących nie jest to tak istotne. Buty powinny usztywniać stopę, chronić kostki, jak również skutecznie amortyzować wstrząsy pochodzące od podłoża. Obuwie powinno być sznurowane – dzięki temu znacznie lepiej można dopasować je do stopy.

Kolejnym istotnym zagadnieniem jest odpowiednio przeprowadzona rozgrzewka. Podczas rozgrzewki mięśnie powinny zostać odpowiednio naciągnięte, rozgrzane, uelastycznione. Dzięki tym zabiegom znacznie maleje szansa na bolesny uraz podczas treningu.

Gdzie trenować?
Wiele osób zastanawia się, jak połączyć treningi i mieszkanie w mieście. Z pewnością wokół Was znajduje się wiele interesujących parków, skwerów czy lasów, które warto wykorzystać do biegania czy tez do przełajowej jazdy na rowerze. Osoby pragnące jeździć na rolkach powinny znaleźć gładki asfalt, gdyż tylko taki nadaje się do bezpiecznej jazdy.

Advertisement

Comments are closed.