Dziecko w ruchu

Jak zachęcić nasze dzieci do aktywności sportowej? Wielu rodziców zapewne zadaje sobie to pytanie coraz częściej. Obecnie, mimo mody na sport, ekologię oraz życie zgodnie z naturą, nasze pociechy najchętniej nie wpisałyby się w te ogólnoświatowe trendy i spędzały czas na polegiwaniu z tabletem lub smartfonem w dłoniach.

Wiadomo jednak, że ruch i świeże powietrze to zdrowie, zatem trzeba zadbać o nasze dzieci, zanim będzie za późno. To jakie ruchowe zabawy wybierzemy zależy przede wszystkim od wieku naszego milusińskiego. Wiadomo, inne są zabawy towarzyskie dla nastoletniej panienki, inne zaś są zabawy dla dzieci 2 letnich i przedszkolaków. Ponadto ważne, żebyśmy nie przedobrzyli. Jeśli sami nie jesteśmy typem sportowca i do tej pory niechętnie wstawaliśmy z kanapy, nie porywajmy się z motyką na słońce, my też powinniśmy przeżyć te nasze (najlepiej wspólne) aktywności sportowe bez uszczerbku na zdrowiu.

Co wybrać? Jeśli już dojdziemy do porozumienia w kwestii samej aktywności czyli wyjdziemy na powietrze, a nasza pociecha już nie wierzga, bo wyrwaliśmy jej smartfon z najnowszą aplikacją, doskonałą i niepowtarzalną, najlepiej po prostu pójść na fajny spacer. Nawet wycieczka niedaleko może być wspaniałą przygodą, ważne żebyśmy wysilili wyobraźnię i zachęcili dziecko do tego samego. Możemy wybrać się też na rower, w okolicy znajdzie się zapewne wiele doskonałych do odwiedzenia miejsc, a w ramach nagrody zawsze możemy zafundować swojemu dziecku lody ( i sobie też, a co!). Świetnym, ogólnorozwojowym sportem, a przy okazji niezwykle przyjemnym jest pływanie. Nowoczesne pływalnie są wyposażone w różnego rodzaju atrakcje, choćby typu jacuzzi, zatem po przepłynięciu kilku basenów i nauce pływania latorośli możemy oddać się przyjemnym chwilom i rozluźnić ciało oraz umysł.

Jeśli dzieci są małe, a na podwórku mamy też kilkoro równie małych smyków, zorganizujmy zabawy grupowe dla dzieci. To może być na przykład ciuciubabka czy stary niedźwiedź, zabawy z balonami. Bawmy się w te zabawy razem z naszymi dziećmi! Pograjmy też z naszymi małymi piłkarzami w piłkę nożną. Naprawdę nic nam się nie stanie, jeśli zamiast bramkarza staniemy na bramce my sami, dzieci z pewnością będą zachwycone.

Warto pamiętać, że sami dajemy przykład naszym dzieciom. Jeśli widzą, że nam się głównie nie chce ruszać, za to z lubością szalejemy z pilotem w ręku w jednej ręce, a z piwkiem w drugiej, rozluźniając ciało w pozycji półleżącej w fotelu, nie dziwmy się że nie chcą się oderwać od tabletów czy komputera. Nikt nikomu nie każe od razu brać udziału w maratonach, ale aktywność fizyczna, ruchowe zabawy dla naszych dzieci są niezwykle istotnym elementem w ich rozwoju. To dzięki nim rozwijają wyobraźnię, uczą się zasad fair play, ćwiczą pamięć i koncentrację. Wszelkie zabawy towarzyskie uczą nasze dzieci jak współpracować w grupie, a także tolerancji i zdrowej rywalizacji. To właśnie od nas zależy jak nasze dzieci będą się rozwijały, zatem naprawdę najwyższy czas na dobry przykład od rodziców.

Advertisement

Comments are closed.