Dziecięce zabawy ruchowe

Wiosna w pełni, a nasze pociechy gdyby mogły, szalałyby od rana do późnej nocy. Niemal każdy rodzic zastanawia się na tym, jaki to niezwykły mechanizm porusza te nasze maluszki, zupełnie jakby były to co najmniej jakieś niedostępne na rynku dla dorosłych baterie kosmiczne. Ciężko jest zmęczyć dziecko, zwłaszcza gdy jest na przykład niezwykle ciekawym świata dwulatkiem, dla którego w zasadzie wszystko jest nowością i niemal wszystko jest warte zbadania.

Dobrze jest zdać sobie sprawę z faktu, że ruchowe zabawy to niezwykle ważny element w rozwoju naszych dzieci i to, co robią z naszymi pociechami wychowawcy w żłobku czy przedszkolu to nie jakieś chaotyczne rozrywki tylko często zaplanowane ćwiczenia rozwijające ich wyobraźnię, ćwiczące uwagę, koncentrację czy uczące pracy w grupie. Nawet zwykłe, wydawałoby się, zabawy z balonami, idealne i popularne na wszelkiego rodzaju zabawach typu bal karnawałowy, mogą być znakomitym sposobem na rozluźnienie atmosfery i integrację w grupie. Zabawy grupowe dla dzieci to naprawdę niezwykle ważny element ich edukacji, także w przypadku dzieci bardzo małych. Jednak oczywiście dobrze jest też pamiętać, że zawsze ma być to przede wszystkim zabawa.

Także rodzice, których pociechy nie chodzą jeszcze do żłobka i przedszkola, mogą organizować dla swych pociech zabawy towarzyskie, choćby z okazji urodzin. Należy przy tym pamiętać, by dostosować je do wieku dzieci i jeśli mamy grupkę niewielkich dwulatków, to wymyślić jakieś zabawy dla dzieci 2 letnich. W co się bawić z takimi dziećmi?

  • Po pierwsze świeże powietrze! Nawet spacer może być fascynująca przygodą, jeśli go dobrze zaaranżujemy. Możemy karmić kaczki nad stawem, zrobić piknik czy odwiedzić ogród zoologiczny lub botaniczny.

  • Po drugie sport. Fotelik rowerowy jest znakomitym miejscem do podziwiania świata. Możemy też wybrać się pouczyć jeździć na rowerze, pograć w piłkę, poskakać na trampolinie.

  • Posłuchajmy jakie marzenia mają nasze dzieci i spróbujmy je zrealizować. Zbudujmy z nimi domek z koców i poduszek, urządźmy bitwę na poduszki, zróbmy przedstawienie teatralne dla bliskich. Upieczmy ciasteczka lub wielgachną pizzę, wymyślmy jakiś ciekawy eksperyment naukowy.

  • Ruchowe zabawy to także „ciuciubabka”, „stary niedźwiedź” czy „baloniku nasz malutki”. Przypomnijmy sobie zabawy z dzieciństwa i poszalejmy z naszymi pociechami, będą miały z nas spory ubaw.

Przede wszystkim jednak, nasze dzieci będą nam wdzięczne za czas, który im poświęcimy. Zamiast wychodzić na ten sam i wiecznie oblegany plac zabaw, na którym większość mam i ojców wgapia się ślepo w swoje smartfony, a dzieci znają na pamięć wszystkie możliwe atrakcje, ruszmy głową i wymyślmy coś oryginalnego. Nie zapominajmy także o tym, że ruchowe zabawy to także ćwiczenia gimnastyczne dla umysłu, zatem bawmy się w skojarzenia, zamykajmy oczy i słuchajmy dźwięków, grajmy w gry planszowe, układajmy puzzle. Poświęćmy naszym maluchom czas, dbajmy o ich aktywność fizyczną i umysłową, z całą pewnością wpłynie to znakomicie na ich rozwój, a także na nasze wspólne relacje.

Advertisement

Comments are closed.