Wypuść swoje dziecko z domu, aby bawiło się z rówieśnikami

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla rozwoju naszych dzieci. Kreuje ona odpowiednie nawyki na przyszłość, zapobiega wielu schorzeniom, powoduje, że dziecko rozwija się w prawidłowy sposób. Gry na świeżym powietrzu stwarzają możliwość zebrania się większej grupy, wspomagają obcowanie dzieci ze świeżym powietrzem i naturą. Nie zawsze jednak mamy możliwość zorganizowania takiej aktywności w idealnych ku temu warunkach. Wśród blokowisk może być trudno o ładny kawałek czystego trawnika. Niemniej powstają oczka i kluby sportowe. Warto zachęcać nasze dzieci do nauki przez zabawę na świeżym powietrzu. Dziecko, które się nie nudzi jest grzeczniejsze.

Najłatwiej chyba zorganizować gry na świeżym powietrzu wykorzystując piłkę do gry. Można grać zespołowo w kosza, piłkę nożną, siatkówkę plażową, która oszczędzi naszym dzieciom bolesnych obtarć kolan. Jednak do zorganizowania takie gry na świeżym powietrzu potrzebna jest odpowiednia przestrzeń, właściwie przygotowane do tego boiska z niezbędnymi zabezpieczeniami, aby lecąca piłka nie narobiła szkód. Jeżeli mamy taki teren w pobliżu warto go wykorzystać. Gry na świeżym powietrzu uczą nasze dzieci współzawodnictwa, gry zespołowej, komunikacji oraz asertywności. Bardzo ważny jest rola gier w rozładowywaniu stresu, uczy radzenia sobie z agresją i rozwiązywania problemów w cywilizowany sposób. Takie aktywności są możliwością spotkania się dzieci i przebywania z rówieśnikami. W dzisiejszej erze komputeryzacji ważne jest, aby młodzież nie siedziała zamknięta w pokoju przed komputerem a uczestniczyła w życiu społecznym.

Jednak nie wszystkie dzieci lubią biegać za piłka. Takie zabawy są częściej skierowane do chłopców, może brakować odpowiednich miejsc do gry. Nic jednak straconego. Przed blokowiskami na betonowej nawierzchni również można urządzać gry na świeżym powietrzu. Wystarczy sobie przypomnieć nasze dzieciństwo pełne skakania w gumę, gry w klasy, szukanie się, berek, ciuciubabka. Takie zabawy przyniosą naszym dzieciom wiele radości. Niestety dzieci mogą się przy takich zabawach ubrudzić jednak wystarczy im dać do ubrania gorsze rzeczy tak, żeby zabawa mogła przebiegać bez stresu dla rodziców. Pamiętajmy, że jest to łączenie przyjemnego z pożytecznym. Takie proste gry na świeżym powietrzu rozwija osobowość dziecka.

Można korzystać również ze spokojniejszych form gry na świeżym powietrzu. Wystarczy podczas spaceru zagrać w zgadywankę. Jedna osoba opowiada o szczegółach danego przedmiotu jego kształcie, kolorze, druga odgaduje, co to może być. Można zadawać pytania, na które odpowiedziami mogą być tak lub nie. Grę można różnie modelować wedle własnych pomysłów układać jej zasady. Rozwija ona spostrzegawczość, wyobraźnie dziecka, uczy słuchać i przetwarzać informacje.

Ważne jest, aby poprzez gry na świeżym powietrzu zaszczepić w naszych dzieciach od małego chęć do udzielania się i ruchu. Dziecko powinno przebywać wśród ludzi, odkrywać nowe rzeczy, które go rozwijają. Zmykanie dziecka w domu powoduje jego alienacje i rozwój często nieodpowiednich zachowań.

Advertisement

Comments are closed.