Odpowiedni strój na outdoor

brubeckAktywność na świeżym powietrzu stała się jedną z ulubionych form wypoczynku dla Polaków. Nie tylko jeździmy na rowerze, ale również biegamy, jeździmy na łyżworolkach, uprawiany nordic walking, spacerujemy – możliwości jest naprawdę dużo. Sport na świeżym powietrzu ma wiele zalet, o których warto pamiętać. Przede wszystkim to doskonałe rozwiązanie dla osób, które sporą część dnia spędzają przed monitorem komputera. Wyjście na świeże powietrze wpłynie pozytywnie nie tylko na ich samopoczucie, ale również na zdrowie.

Wśród najczęściej wymienianych korzyści zdrowotnych związanych ze sportem na świeżym w powietrzu wymienia się dotlenienie organizmu. Wpływa to bezpośrednio na samopoczucie, pracę organów wewnętrznych, szybszy przepływ krwi, podniesienie ciśnienia tętniczego, lepsze ukrwienie tkanek i narządów. Podczas wykonywania ćwiczeń w naszym organizmie wytwarzane są endorfiny, nazywane również hormonami szczęścia. Są one odpowiedzialne za dobre samopoczucie – najczęściej powodują również lekki stan euforii, który dodaje mocy do dalszej aktywności.
Ćwiczenia fizyczne niebagatelnie wpływają również na na naszą sylwetkę oraz wagę. Nie bez przyczyny aktywność jest polecana osobom na diecie oraz pragnącym zrzucić zbędne kilogramy. Podczas sportu skutecznie spalamy tkankę tłuszczową. Ćwiczenia fizyczne pozwalają również na znaczne uelastycznienie ciała, wygimnastykowanie go, nadanie mu gibkości. To szczególnie ważne u osób dorosłych, kiedy stawy stają się zastałe a kości kruszeją.

O czym należy pamiętać rozpoczynając przygodę ze sportem na świeżym powietrzu?

Buty to podstawa!
Buty są najważniejszym elementem stroju do aktywności outdoorowej. Konieczne jest, aby były one dopasowane do dyscypliny i pozwalały na swobodne wykonywanie ruchów. Zadaniem butów jest nie tylko skutecznie chronić stopę przed nierównościami czy uszkodzeniami, ale również amortyzować wstrząsy powstałe podczas biegania czy uprawiania innych dyscyplin.

Buty powinny być dopasowane rozmiarem – podczas pierwszych przymiarek warto zwrócić uwagę na to, czy mamy odpowiednią ilość miejsca w okolicach palców. Dobre buty powinny pozwolić na swobodne poruszanie palcami w butach. Kolejnym istotnym zagadnieniem, szczególnie w przypadku biegacza outdoorowego, jest dobranie odpowiedniej podeszwy. Powinna być ona dopasowana do rodzaju nawierzchni, po którym będziemy biegać.
Buty powinny sztywno trzymać kostkę – to niezwykle ważne w przypadku biegaczy.

Kolejnym istotnym zagadnieniem jest również odpowiednio dobrany strój – ważne, aby nie krępował ruchów, jak również aby był przewiewny i pozwalał na swobodny przepływ powietrza. Ubranie powinno być również wykonane z materiałów elastycznych.

Zwracaj uwagę na pogodę!
Pogoda warunkuje to, jak będziemy ubrani podczas wypadu na łono natury. Warto zaznajomić się z dobrymi prognozami pogody, aby móc oszacować na ile jesteśmy przygotowani do danych warunków atmosferycznych. W przypadku całodziennej wycieczki np. rowerem warto mieć ze sobą ubrania na chłodniejszą pogodę.

Advertisement

Comments are closed.