Sprzęt do biegania

running-78192_640Bieganie to bardzo popularny, szczególnie w miastach, sport. Po pierwsze dlatego, że można go uprawiać praktycznie wszędzie- w każdym mieście bez problemu będziemy w stanie wyznaczyć sobie kilka tras, jeśli mamy pod ręką las, czy polne drogi- będzie to równie łatwe. Bieganie nie wymaga specjalistycznych obiektów sportowych, ani nawet drogiego sprzętu. Co wcale nie znaczy, że można zaczynać w byle czym!

Jedną z pierwszych inwestycji, jaką przyjdzie nam podjąć, będzie zakup butów. Wprawdzie na samym początku wystarczy nam najzwyklejsze obuwie sportowe, jednak dobrym pomysłem jest wymienić je na coś bardziej odpowiedniego przy pierwszej możliwej okazji. Buty do biegania to nie jest szczególnie duży wydatek. W sklepie sportowym zapłacimy za nie kilkadziesiąt, czy sto-kilkadziesiąt złotych. Oczywiście, są i buty do bieganie, które kosztują wielokrotność tej kwoty, jednak jeśli mamy zamiar biegać amatorsko i dla własnej przyjemności- te prostsze i tańsze modele w zupełności nam wystarczą. Z drugiej jednak strony nie ma sensu decydować się na towar najtańszy. Buty „z niższej półki” nie tylko nie zapewnią nam wymaganego komfortu, ale też mogą sprzyjać kontuzjom. Dlatego zadbajmy, by buty były nie tylko przewiewne, ale też dobrze odprowadzały pot- dzięki temu ograniczymy liczbę bolesnych otarć. Pamiętajmy też, by buty do biegania były odrobinę większe, niż rozmiar, który nosimy na co dzień.

Wybierając buty zwróćmy też uwagę na podeszwy- choć tutaj wszystko zależy od powierzchni, po jakich będziemy biegać. W przypadku większych miast- zwykle będą to utwardzone chodniki, jednak jeśli mieszkamy na obrzeżach, czy na wsi, zapewne głównie będziemy truchtać po drogach gruntowych. Warto więc w tej kwestii dopytać sprzedawcę.

Co do ubrań przydatnych podczas biegania na świeżym powietrzu- na rynku znajdziemy setki koszulek, kurtek, legginsów, a także spodenek, skarpet i innych elementów, jakie tylko przyjdą nam do głowy. Tutaj nie ma złotego środka- wszystko zależy od częstotliwości naszych treningów i warunków w jakich przyjdzie nam uprawiać sport. Na początku jednak wystarczy zwykły dres i koszulka- wystarczy chwilę poszperać w szafie, a z pewnością odnajdziemy coś wygodnego. Pamiętajmy, że jeśli zamierzamy biegać w momencie, gdy na świecie jest już nieco zimniej, to lepiej ubrać kilka cieńszych warstw, niż jedną grubą bluzę. Dobrym nawykiem jest sprawdzanie pogody na dzień przed zaplanowanym treningiem i przygotowanie sobie stroju jeszcze wieczorem. Choć pogoda lubi niekiedy płatać figle- w większości wypadku będziemy ubrani adekwatnie, dzięki czemu trening będzie znacznie bardziej przyjemny.

Ostatnim, na początku nieobowiązkowym, elementem będą rożnego rodzaju elektroniczne gadżety. Gdy zaczynamy przygodę z bieganiem, oczywiście nie potrzebujemy szeregu urządzeń monitorujących puls, przebiegnięty dystans, czas i zbierających inne dane. Jeśli jednak mamy sportowy zegarek lub stoper- to warto nauczyć się go wykorzystywać od pierwszego dnia treningów. Pozwoli nie tylko kontrolować czas, jaki chcemy przeznaczyć na bieganie, ale też posłuży do obliczenia tętna. Oczywiście, można od razu kupić pulsometr, czy krokomierz, gdyż z pewnością przydadzą się one w przyszłości.

Advertisement

Comments are closed.