Sposób na uaktywnienie dziecka

Lekarze i dietetycy w Polsce, ale również na całym świecie zwracają uwagę na to, że coraz więcej dzieci ma problemy z nadwagą, a nawet otyłością. Często problemy te powodują później różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne i choroby. Wynika to z wielu kwestii. Przede wszystkim, dzieci odżywiają się często w bardzo niewłaściwy sposób. Poza tym, brakuje im bardzo aktywności fizycznej. Wiele z nich całe dnie spędza jedynie w pozycji siedzącej, najpierw w szkole, a później w domu przed komputerem i telewizorem. Jest to sytuacja bardzo niepokojąca i nie można dopuścić, aby dzieci cierpiały z powodu braku uwagi rodziców. To rolą rodzica jest bowiem właśnie zapanowanie nad nią i wskazanie dziecku odpowiedniej ścieżki.
Przede wszystkim, należy zastanowić się nad tym, czy podajemy dziecku odpowiednie posiłki, zbilansowane i regularne. Absolutnie należy wykluczyć fast foody i słodycze, ponieważ są to tylko puste kalorie. Lepiej postawić jest na domowe desery oraz owoce, które mogą z powodzeniem zastąpić słodkie przekąski. Posiłki powinny być zawsze przygotowywane w domu. Poza tym, dzieci nie powinny pijać słodkich napojów. Lepiej jest zastąpić je wodą mineralną niegazowaną lub niesłodzoną herbatą [outdoorowy.eu/sposob-uaktywnienie-dziecka].
Bardzo ważną rolę odgrywa również sport i wysiłek fizyczny. Nie ma co się oszukiwać, dzieci czerpią w tej kwestii przykład ze swoich rodziców. Jeżeli oni nie są aktywni i w ogóle nie ruszają się z kanapy, nie powinni oczekiwać od swoich dzieci innego zachowania. Trzeba więc samemu ruszyć się z kanapy i zacząć w sposób aktywny spędzać wolny czas. Doskonałym pomysłem jest po prostu wspólne spędzanie czasu i uprawianie spotu. Można rodzinnie wybrać się na wycieczkę pieszą lub rowerową. Można też razem jeździć na rolkach, czy grać w piłkę. Wszystko zależy już tylko od upodobań członków rodziny. Ważne, aby młodego człowieka zachęcić do aktywności fizycznej, najlepiej na świeżym powietrzu.
Warto też pomyśleć o zajęciach dodatkowych dla dziecka. Obecnie w miastach nie ma problemu z tym, aby zapisać młodego człowieka na piłkę nożną, hokeja, czy nawet na taniec towarzyski. W wielu szkołach również organizowane są takie zajęcia. Oczywiście, to dziecko powinno zawsze podejmować decyzję, w jakich zajęciach ma ochotę uczestniczyć. Nie można go zmuszać do jakiegoś sportu, jeżeli nie sprawia on przyjemności. Dobrze jest więc próbować różnych rzeczy i wybrać taką, która jest najbardziej przyjemna. Z czasem na pewno młody człowiek złapie bakcyla i będzie coraz chętniej uczestniczył w takich zajęciach. Być może nawet odkryje pasję do konkretnej dyscypliny sportu. Najważniejsze jest dobre podejście i stosowny przykład ze strony rodziców.
Nie można czekać, aż młody człowiek nabędzie kilogramów, a także wady postawy. Trzeba wpajać mu zamiłowanie do ruchu i zdrowego jedzenia już od najmłodszych lat. Wówczas przynosi to najlepsze efekty i rezultaty.

Advertisement

No comments yet.

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.