Nauka samokształcenia z wykorzystaniem środowiska naturalnego

Definicja Outdoor education mówi o stosowaniu nauki nieformalnej, nauki przez działanie powiązane ze środowiskiem naturalnym. Aktywności outdoorowe są ukierunkowane na cel, powiązane z naturą, bazują na doświadczeniu. Mogą mieć formę zajęć wspinaczkowych, kajakarskich, survivalowych czy rowerowych. Zakończone są zawsze podsumowaniem oraz omówieniem problemów i zagadnień. Zajęcia outdoorowe uczą pracy w grupie, komunikacji, samodzielności odpowiedzialności za innych, zaradności, wspomagają wzrost samooceny i uczą wiary we własne możliwości. Outdoor rower, wspinaczka czy kajakarstwo to wykonywanie zadań wymagających komunikacji, kreatywnego myślenia. Zadanie zakończone jest pytaniami w stylu, co się wydarzyło podczas outdoor rower?, Dlaczego nie udało się wykonać zadania?, Czy takie sytuacje zdarzają się, na co dzień?. Zajęcia tego typu mogą być ukierunkowane na naukę konkretnej umiejętności lub większej ilości. Uczestnicy zajęć np. outdoor rower zdobywają umiejętności przydatne, na codzień, zyskują chęci do samodoskonalenia się i pracy nad sobą.

Konfucjusz dawno temu powiedział; ”Powiedz a zapomnę; pokaż a zapamiętam; pozwól przeżyć a zrozumiem”. To zdanie idealnie pasuje do nauki outdoorowej. Dodatkowe pozytywne aspekty nauki to przebywanie na świeżym powietrzu i aktywność fizyczna.

Outdoor rower stał się pozytywnym trendem wkraczającym w ramy filozofii wyznającymi wartości wolności, dobrych relacji z bliskimi i naturą. Styl wyznawany jest przez coraz więcej osób, które przy okazji posiadają dodatkowe umiejętności i wiedzę. Outdoor rower ukazuje nam jak oddziałuje rower na środowisko naturalne, nasze zdrowie, łatwą mobilność w miastach, bezpieczeństwo na drogach. Uczestnicy takich zajęć mają możliwość przy okazji zwiedzenie różnych terenów, spędzenie czasu w grupie, sprawdzenie swoich możliwości. Rower wykorzystywany jest jako przedmiot do nauki uświadamiający problemy, z którymi boryka się dzisiejsza gospodarka. Są to kryzys energetyczny, zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatyczne i wpływ emisji gazów na ten stan.

Dodatkowo uczestnicy outdoor rower uczą się w praktyce jak zmniejszyć koszty transportu, poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego, polepszyć samopoczucie. Jest to również odpowiedz na brak miejsc parkingowych, gdyż rower można prawie wszędzie przypiąć. Outdoor rower wykorzystuje do edukacji wycieczki zarówno po mieście jak i okolicach.

Wiele osób korzystających z rowerowych przejażdżek może sobie nawet nie zdawać jak wiele dobrodziejstwa niesie ze sobą ten sprzęt. Jazda rowerem daje nam poczucie wolności, zapewnia dużą wygodę w poruszaniu się. Przejażdżka na sprzęcie relaksuje i daje nam odprężenie po wielu godzinach, często wymuszonej pozycji, w pracy. Przemieszczanie się po mieście jest stosunkowo szybkie, lepsze niż na pieszo. Wykorzystując skróty w centrum można z powodzeniem prześcignąć autobus. Jazda rekreacyjna dostarcza nam niezapomnianych wrażeń, możemy zwiedzać teren przy okazji korzystając ze zdrowego wysiłku fizycznego poprawiając nasz stan zdrowia i sylwetkę. Outdoor rower powinien stać się filozofia każdego. Przynosi same korzyści.

Advertisement

Comments are closed.