Zakup używanego samochodu zawsze oznacza stres i wątpliwości związane z jego rzeczywistym stanem i adekwatnością jakości w stosunku do ceny. Na rynku funkcjonuje wielu nieuczciwych sprzedawców, którzy skutecznie potrafią zatuszować niedoskonałości auta i przedstawiać samochody w bardzo złym stanie technicznym, jako idealne okazje. Laik nie jest w stanie zorientować się w nieuczciwych praktykach. Z pomocą przychodzi profesjonalna diagnostyka samochodów, która pomoże wykryć wiele ewentualnych nadużyć dealera.
Jak diagnozowane są samochody?
Diagnostyka samochodów przebiega dwuetapowo. Mechanicy wykorzystują tzw. diagnostykę komputerową, która pomoże zlokalizować wszelkie błędy i usterki, które zakłócają pracę mechanizmu samochodowego, a także ręczne, wzrokowe oględziny auta. Warto zaznaczyć, że fachowy mechanik nie jest w stanie wyłapać wszystkich nieuczciwych praktyk sprzedawcy, ale najważniejsze aspekty wpływające na rzeczywisty stan pojazdu określi bez trudu. Oszacowanie wiarygodności stanu przebiegu licznika może odbyć się jedynie na podstawie doświadczenia mechanika i jego analizy wizualnego zużycia auta, wytarcia foteli, dźwigni zmiany biegów czy kierownicy. Stuprocentowe sprawdzenie stanu faktycznego przebiegu jest niemożliwe. Jednak wszystkie inne ważne aspekty, diagnostyka samochodów wyłapie.
Zawieszenie, geometria
Zawieszenie i geometria pojazdu to bardzo ważny aspekt, który wpływa nie tylko na wygodę prowadzenia auta, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo jego użytkowania. Mechanik bez trudu sprawdzi stan zawieszenia, wykryje ewentualne luzy i określi czy ten element wymaga remontu. Co ważniejsze jednak, diagnostyka ustali czy samochód rzeczywiście był bezwypadkowy. Mocne skrzywienia szkieletu pojazdu świadczą o poważnym wypadku, w jakim auto brało udział. Taki stan samochodu bardzo często wyklucza jego możliwość dopuszczenia do ruchu, a ewentualna naprawa jest bardzo kosztowna.
Stan hamulców
Niezwykle ważna jest kontrola rzeczywistego stanu układu hamulcowego. Mechanik skontroluje siłę ich działania i skuteczność, oceni jakość klocków i pozostałych elementów, a także w przybliżeniu oszacuje ich żywotność.
Silnik, sprzęgło, skrzynia biegów
Silnik, sprzęgło i skrzynia biegów to najważniejsze elementy odpowiadające za jazdę samochodu. Są jednocześnie jednymi z najbardziej drogich układów, ich wymiana bardzo często oznacza konieczność zainwestowania połowy tej kwoty, jaką zamierzamy zapłacić za kupowany samochód. Warto zatem sprawdzić rzeczywisty stan tych komponentów. Diagnosta sprawdzi rzeczywistą jakość i stan tych części i określi, jak długo będą mogły jeszcze bezpiecznie i skutecznie popracować.
Elektronika i lakier
Komputerowa diagnostyka samochodów sprawdzi także wszelkie zakłócenia w systemie elektronicznym i oszacuje, czy będzie konieczna ich naprawa. Z kolei kontrola stanu lakieru odpowie na pytanie czy poszczególne elementy karoserii były wymieniane czy są oryginalne.
Podsumowanie
Diagnostyka samochodowa pozwoli oszacować rzeczywisty stan techniczny pojazdu, wykaże, które elementy wymagają naprawy i wskaże ewentualny koszt remontu. Dzięki temu, kupujący uzyska informację, czy zakup danego samochodu jest dla niego rzeczywiście opłacalny. Pamiętajmy, że nie wszystkie usterki muszą oznaczać rezygnację z zakupu. Jeżeli nie są to poważne awarie, które zagrażają bezpieczeństwu użytkowania pojazdu lub wymagają bardzo kosztownych remontów, można umówić się na ich naprawę, a cenę ze sprzedawcą poddać negocjacji.
Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi autotesto.pl