Proste pomysły na zabawy

Niemal każde dziecko uwielbia się bawić. Bez względu na swój wiek dzieci lubią miło spędzać swój wolny czas. Dlatego tak ważne jest by ciągle zaskakiwać dzieci fajnymi pomysłami na nowe zabawy. W ten sposób dzieci będą ćwiczyć coraz to nowsze zdolności oraz nigdy nie będą znudzone nawet wielogodzinną zabawą. Jak więc tego dokonać? Jak znaleźć pomysł na zabawę, która pozytywnie zaskoczy malucha?

Najlepszym rozwiązaniem jest przede wszystkim dobre poznanie dziecka, jego zainteresowań i umiejętności. Znaczni ułatwi to stworzenie lub dobranie odpowiedniej zabawy dla danego dziecka.

Pomysł na zabawę możemy znaleźć na wiele sposobów. Obecnie dobrym rozwiązaniem są specjalne poradniki dla rodziców oferujące wiele interesujących zabaw w zależności od wieku i zainteresowań dzieci oraz w zależności od tego jakie umiejętności chcemy ćwiczyć podczas zabawy.

Innym sposobem na znalezienie ciekawej zabawy jest skorzystanie z bogactwa Internetu. Obecnie sieć bez trudu pozwoli odnaleźć nam pomysł na zabawę idealną dla naszego dziecka.

Jeśli zaś chcemy postawić na nieco bardziej tradycyjne zabawy możemy skorzystać z kilka znanych niemal każdemu dorosłemu zabaw, które nigdy nie znudzą się dzieciom.

Praktyczny pomysł na zabawę, który dodatkowo uczy dziecka pewnym nawyków to zaangażowanie swojej pociechy w wspólne wykonywanie domowych obowiązków. Możemy wspólnie sprzątać albo gotować. Taki pomysł na zabawę bardzo angażuje dziecko i sprawia mu satysfakcję, ponieważ uczy się samodzielności i pomaga rodzicom. Dziecko czuje się wtedy bardziej dorosłe i doceniane przez dorosłych. Ważne jest jednak by odpowiednio podejść do tego na luzie i z humorem.

Inny pomysł na zabawę to przede wszystkim zabawy na świeżym powietrzu. Pomóc mogą nam w tym różnego rodzaju baloniki, piłki, latawce, itp. Z pomocą takich zabawek dziecko nie tylko miło spędzi czas, ale też oddycha świeżym powietrzem i ćwiczy kondycję fizyczną.

Ciekawy pomysł na zabawę to też samodzielne stworzenie czegoś ciekawego z produktów dostępnych w domu. Bez trudu można zrobić wyklejankę z makaronu i ryżu albo uszyć ubranka dla lalek ze starych ubrań. Możemy namalować obraz z wykorzystaniem kolorowej pasty do zębów. Pomysłów może być na prawdę bardzo wiele. Wystarczy dokładnie rozejrzeć się dookoła siebie i pobudzić wyobraźnię, a bez trudu odnajdziemy ciekawy pomysł, który pobudzi nasze dziecko do działania.

Podczas każdej zabawy warto stworzyć odpowiednie warunki lub wprowadzić dziecko w inny, wyjątkowy świat w którym odbywa się dana zabawa. Przykładowo podczas wykonywania domowych obowiązków warto sprawić by dziecko czuło się jak we własnym domu i dorosłym życiu. Podczas tworzeniu małych dzieł plastycznych warto nadać temu jakiś cel, np. „zróbmy piękną wyklejankę z okazji imienin babci”. Wszystkie takie zabiegi pomogą dziecku w większym zaangażowaniu się wykonywane zadania. Dodatkowo dzieci będą widzieć w zabawie poważny cel i większą satysfakcję z otrzymanych rezultatów. Takie zabawy nie tylko bawią, ale też wychowują i uczą.

Advertisement

Comments are closed.