Jak zachęcić dziecko do ruchu fizycznego

child-981627_1280Wielu rodziców skarży się obecnie an to, że ich dzieci unikają sportu. Przede wszystkim objawia się to tym, że proszą rodziców o całoroczne zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego. Najczęściej wynika to po prostu z tego, że nie mają wcale kondycji ani siły i cierpią na niewielką nadwagę, która uniemożliwia im w pełni sprawne uczestniczenie w zajęciach. Obawiają się więc wyśmiania i odrzucenia przez rówieśników. Jest to bardzo poważny problem, ponieważ nasze społeczeństwo jest coraz to bardziej otyłe i problem ten zaczyna dotykać nawet najmłodszych.

Dzieci, które są otyłe bardzo cierpią z tego powodu. Często nie potrafią nawiązywać kontaktów ze swoimi rówieśnikami i odcinają się od nich. Problem ten nie znika, bo często zajadają one swoje smutki i w rezultacie stają się otyłymi i zakompleksionymi osobami dorosłymi. Warto jest walczyć z tą tendencją już od najmłodszych lat.

Przede wszystkim, konieczne jest przestrzeganie odpowiedniej diety. Dzieci nie powinny zajadać się słodkimi przekąskami i chipsami. Są to najgorsze grzechy rodziców. warto także zrezygnować ze słodzonych soczków, na rzecz wody mineralnej niegazowanej. Ta zmiana może być dla dzieci początkowo bolesna i niezrozumiała, jednakże po czasie przyzwyczają się one do tego i zapomną o tych zbędnych dodatkach, dieta to jednak połowa sukcesu, w tym przypadku. Najważniejszy jest bowiem sport.

Dziecko, aby prawidłowo się rozwijało i było zdrowe, potrzebuje odpowiedniej dawki wysiłku fizycznego. Najlepiej, aby miał on miejsce na świeżym powietrzu. Nie można pozwolić na to, aby młody człowiek całe swoje dnie po powrocie ze szkoły spędzał przed komputerem, tabletem lub przed telewizorem. Jest to najgorsze, czego można się dopuścić. Oczywiście nie należy tego też całkowicie zabraniać. Ważny jest jednak umiar i rozsądek.

Kiedyś dzieci całe swoje popołudnia spędzały bawiąc się i biegając na świeżym powietrzu. Dzisiaj jest to już dość zapomniany zwyczaj. Warto więc zadbać o to, aby dziecko poznało swoich rówieśników z osiedla i razem z nimi od czasu do czasu grało w piłkę lub biegało. Poza tym, sami również powinniśmy naszemu dziecku dać dobry przykład. Można wspólnie wybrać się na przejażdżki rowerowe pod miasto lub po okolicy. Warto też wybrać się na boisko i nauczyć swoje dziecko gry w piłkę. Dzięki temu, nie będzie się ono już tak bardzo obawiało zajęć wychowania fizycznego. Niezwykle ważna jest taka samodzielna praca z dzieckiem. Nie można bowiem wszystkim obarczać nauczycieli. Jeżeli widzimy, że nasza pociecha ma problemy z zajęciami wychowania fizycznego, przyjrzyjmy się temu tematowi i postarajmy coś poradzić.

Można także zapisać dziecko na zajęcia pozaszkolne z jakiegoś sportu. Obecnie w każdym mieście można wybierać spośród dziesiątek różnych sportów. Każde dziecko powinno znaleźć coś dla siebie. Może być to hokej, piłka nożna, taniec towarzyski, jazda na łyżwach, czy na przykład sztuki walki. Ważne, aby sport ten sprawiał dziecku przyjemność. Nie można go zmuszać do czynności, których nie lubi i które mu nie wychodzą, ponieważ w ten sposób można dziecko bardzo łatwo całkowicie zniechęcić do aktywności fizycznej.

Advertisement

No comments yet.

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.