Górskie wędrówki dla każdego

pobrany plikGórski trekking to jedna z ciekawszych opcji na spędzanie czasu w outdoorze. Przy okazji chodzenia po górach dbamy nie tylko o nasz organizm, ale również mamy okazję na obcowanie z niespotykaną na co dzień przyrodą. Czy trekking jest dla każdego? Jak przygotować się do górskich wędrówek?

Górskie wędrówki w Polsce
Górskie wędrówki to w Polsce popularna forma aktywności sportowej – posiadamy doskonałe warunki do uprawiania tego rodzaju sportów. Każdy z miłośników tej aktywności znajdzie u nas coś dla siebie. Osoby początkujące powinny wybrać się w Sudety lub też którekolwiek z pasma Beskidów czy Gorców, osoby z większym doświadczeniem mogą pokusić się o zdobywanie takich szczytów jak Babia Góra czy też szczyty tatrzańskie. Bez względu jednak na wybór szlaku oraz pasma górskiego konieczne jest odpowiednie przygotowanie do wędrówki. Co to oznacza?

Odpowiednie przygotowanie do wędrówki po górach
Aby odpowiednio przygotować się do górskiej wędrówki pamiętać należy przede wszystkim o tym co ubieramy na siebie oraz o tym, co znajdzie się w naszym plecaku turystycznym. Podstawą są dobrej jakości buty trekkingowe, odpowiednio dobrane do pory roku. Wśród butów wyróżniamy te poniżej i powyżej kostki. Buty trekkingowe charakteryzują się grubą, sztywną podeszwa z mocno zarysowanym bieżnikiem, jak również dodatkiem membrany, która pozwala stopie oddychać, jak i nie przepuszcza wody do środka. Buty trekkingowe powinny być wykonane z oddychających materiałów oraz zapewniać komfort podczas wielogodzinnych wędrówek.
Kolejnym istotnym zagadnieniem jest ubiór – powinien być on dostosowany do warunków atmosferycznych. Warto pamiętać, iż w górach pogoda zmienia się szybko, dlatego też w plecaku warto mieć kurtkę czy też bluzę z długim rękawem. Warto wybrać bawełniane spodenki oraz koszulkę na ramiączkach czy z krótkim rękawem. Ważne jest, aby ubranie nie krępowało ruchów oraz pozwalało na swobodę.

Aby móc czuć się pewnie w górach konieczne jest również zapakowanie plecaka w taki sposób, aby niczego w nim nie brakowało. Podstawą jest jedzenie oraz picie – w okresie zimowym gorąca herbata w termosie, wiosną i latem powinna być to woda niegazowana lub też napoje izotoniczne. Konieczne jest przygotowanie również kanapek. Wielu doświadczonych wędrowców wymienia również czekoladę lub inne słodycze, których zadaniem jest dostarczenie cukrów do organizmu. Te przekształcane są w energię, której na szlaku może zabraknąć.

W plecaku nie powinno zabraknąć również takich przedmiotów jak: mapa, czołówka, folia przeciwdeszczowa, folia ratownicza, zapasowa para skarpet. Wszystkie te przedmioty sprawią, że poczujemy się znacznie pewniej podczas wędrówki, a dodatkowo mogą uratować nasze zdrowie a nawet życie. Wielu turystów w swoich telefonach komórkowych ma również wpisany numer górskiego pogotowia ratunkowego. To także dobry pomysł!

Przed wyruszeniem w drogę warto również skrupulatnie sprawdzić prognozy pogody i pamiętać o tym, iż pogoda w górach bywa kapryśna i zmienia się bardzo szybko. Jeśli na kolejną dobę przewidywane są silne opady czy burze – warto przełożyć wycieczkę na inny termin.

Advertisement

Comments are closed.