Jak zorganizować zajęcie grupie dzieci?

Zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu najłatwiej zorganizować w okresie letnim. Ładna pogoda i dużo wolnego czasu, który mają dzieci sprawiają, że chętnych do gier łatwo znaleźć. Takie zajęcia mają dużo pozytywnych aspektów. Zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu poprzez ruch wyładowują energię i stres dziecka, kontakt z rówieśnikami uczy zasad pracy w grupie, rywalizacji, rozwija osobowość dziecka. Bardzo ważne jest również uczenie w ten sposób dziecka przeżywania zwycięstw jak i przyjmowania porażek. Dorośli często traktują dziecko jak króla, niestety życie weryfikuje te dane. Im wcześniej dziecko nauczy się życia z rówieśnikami w grupie tym łatwiej przyjdzie mu pokonywanie trudności w szkole i w późniejszym życiu a zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu mogą im w tym pomóc.

Pomysłów na ciekawe zabawy jest wiele, jeżeli dzieci już poznają zasady chętnie będą w nich uczestniczyć. Oto kilka przykładów fajnych pomysłów na zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu:

– Dzieci ustawiają się w kółko, rzucają do siebie lekka piłkę, jeżeli jakieś dziecko nie złapie piłki wchodzi do środka. Wewnątrz przebywa dopóki nie złapie piłki. Można grę wzbogacić wprowadzając różne kolory, które dzieci wymieniają rzucając sobie piłkę. Jeżeli padnie słowo czarny nie można łapać piłki. Dziecko, które złapie piłkę z tym kolorem wchodzi do okręgu.

– Slalom pomiędzy przeszkodami, najlepiej, gdy są, co najmniej dwie drużyny rywalizujące ze sobą.

– Śmieszna zabawa w lustro może być wykonywana również w domu. Dziecko pokazuje miny a reszta go naśladuje.

– Zabawa w pająka i uchy. Jedno dziecko jest pająkiem, reszta muchami latającymi po podwórku. Na słowo pająk muchy zatrzymują się, jeżeli któraś się poruszy pająk ją zabiera i to ona staje się pająkiem.

– Zabawa w policjanta, którym jest osoba dorosła, natomiast dzieci są samochodami. Młodzież musi słuchać policjanta i wykonywać to, co im karze i tak samochody wyjeżdżają z garażu, pomarańczowe światło – stają, czerwone światło – stoją, zielone – ruszają, pieszy zatrzymują się, skręcają w prawo i w lewo.

– Berek w normalnej wersji polega na tym, że jedna osoba łapie, reszta ucieka, złapany jest berkiem. Ranny berek musi się trzymać za miejsce, w które został złapany łapiąc dzieci, pozycja żurawia, która ratuje przed berkiem, jeżeli dziecko stanie na jednej nodze, pod kolano zgiętej nogi wsuwa rękę, a druga łapie się za nos- unika złapania.

Zabawy i gry na świeżym powietrzu warto wzbogacić w gry zręcznościowe np.

– Rzut do celu.

– Strącanie przedmiotów.

Ze względu na skomplikowany często charakter zabaw warto przeprowadzać je pod nadzorem dorosłych. Zabawy i gry na świeżym powietrzu powinny być na początku dokładnie wytłumaczone przed rozpoczęciem, tak, żeby w trakcie nie wynikły niesnaski pomiędzy uczestnikami. Podczas zabaw osoba dorosła sprawia funkcje sędziego nie może być, więc stronnicza i sprawiedliwie przyznawać punkty. Zabawy i gry na świeżym powietrzu mogą być urozmaiceniem wycieczek szkolnych, kolonii i innych zorganizowanych imprez. Dzieci, kiedy się nie nudzą są grzeczniejsze.

Zachęcamy również do dalszej lektury na blogu egaga.pl

Advertisement

Comments are closed.